Aký bol výsledok? Nové informácie, nové zážitky, celková spokojnosť a radosť z toho, že sa pripravuje ďalšia odborná exkurzia.
Čo sa píše o STM a čo žiaci videli ...
Profil Slovenského technického múzea sa formoval od vydania dočasného štatútu (vtedajšieho Technického múzea) v roku 1947. Verejnosti boli prvé expozície múzea sprístupnené o rok neskôr. V roku 1983 bolo múzeum premenované na Slovenské technické múzeum.
Slovenské technické múzeum poskytuje ucelený pohľad do histórie a tradícií vedy a techniky. Dokumentuje podiel Slovenska a jeho osobností na rozvoji svetovej vedy a techniky.
V rozsiahlom zbierkovom fonde majú svoje zastúpenie baníctvo, baníctvo-solivarníctvo, hutníctvo, kováčstvo, hodinárstvo, strojárstvo, energetika, textilné stroje, elektrotechnika, geodézia a kartografia, fotografická a kinematografická technika, priemyselný dizajn, kancelárske stroje, polygrafia, doprava - cestná, železničná a lodná, letectvo a letecká technika, stavebníctvo a zdravotnícka technika. Prírodovedné odbory reprezentujú zbierky historickej prístrojovej techniky z fyziky, chémie a astronómie.
Múzeum do dnešného dňa zhromaždilo viac ako 36306 kusov zbierkových predmetov, pričom mnohé z nich predstavujú nenahraditeľnú kultúrnu hodnotu. Množstvo originálnych exponátov je prezentovaných v expozíciách a vystavených súboroch zbierok. STM spravuje nehnuteľné technické pamiatky, Solivar v Prešove, vysokú pec Karol vo Vlachove, hámor v Medzeve.
Bohatý zbierkový fond STM verejnosti sprístupňuje vo viacerých pobočkách.
Sídelná budova Slovenského technického múzea patrí medzi architektonické dominanty severnej časti pamiatkovej rezervácie mesta Košíc. Stojí na mieste štyroch gotických meštianskych domov z 13. storočia. Od r. 1654 bol tento dom tradičným sídlom najvyšších uhorských vojenských hodnostárov pri ich pobyte v Košiciach, odvtedy sa komplexu vžil názov Dom hornouhorského kapitanátu alebo Rákociho palác.