Školský podporný tím
V našej škole sme vytvorili školský podporný tím (ŠPT). Jeho cieľom je postupne vytvárať inkluzívne prostredie, v ktorom je každý vítaný a prijímaný so svojou jedinečnosťou tak, aby mohol optimálne rozvíjať svoj potenciál. Jeho úlohou je spoluvytvárať bezpečné prostredie založené na rešpekte, prijatí, porozumení a istote, aby sa „životom“ v našej škole niesla spolupracujúca a priateľská atmosféra.
Toto bude zabezpečovať v spolupráci s pedagogickými zamestnancami školy.
Náš ŠPT tvorí špeciálny pedagóg, výchovný poradca, kariérový poradca, triedny učiteľ a zástupcovia pre teoretické a praktické vyučovanie. Členovia ŠPT spolupracujú a poskytujú podporu žiakom, učiteľom, rodičom, pedagogickým zamestnancom i vedeniu školy.
Náš ŠPT tvorí špeciálny pedagóg, výchovný poradca, kariérový poradca, triedny učiteľ a zástupcovia pre teoretické a praktické vyučovanie. Členovia ŠPT spolupracujú a poskytujú podporu žiakom, učiteľom, rodičom, pedagogickým zamestnancom i vedeniu školy.
Školský podporný tím pracuje v zložení:
Ing. Klára Mišková - koordinátor ŠPT, špeciálny pedagóg, výchovný poradca
Ing. Stanislav Mišenko - zástupca pre praktické vyučovanie
Ing. Jozef Lukáč - zástupca pre teoretické vyučovanie
Mgr. Marianna Hardoňová - pedagogický zamestnanec, triedny učiteľ
Ing. Peter Molčan - kariérový poradca, triedny učiteľ.
Členovia ŠPT fungujú v bežných činnostiach samostatne a vykonávajú činnosti, ktoré majú v náplni práce. Podporný tím sa pravidelne stretáva a spoločne rieši aktuálne problémy, požiadavky a potreby zo strany vedenia školy, učiteľov, rodičov, žiakov.
Školský podporný tím (ŠPT) predstavuje funkčné prepojenie medzi 1. a 2. stupňom podpornej úrovne na úrovni školy a v prípade potreby zabezpečuje aj prepojenie so zariadeniami poradenstva prevencie na 3., 4. a 5. stupni podpornej úrovne.
Podpornou úrovňou 1. stupňa rozumieme univerzálnu preventívno-výchovnú činnosť, ktorá sa poskytuje všetkým žiakom ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti. Cieľom je zabezpečiť optimálne podmienky pre sociálno-emocionálny, kognitívny a osobnostný rozvoj žiaka. Prostredníctvom úpravy obsahu, foriem a metód sa univerzálne preventívne aktivity a princípy implementujú do výchovy a vzdelávania, pričom sa zameriavajú na budovanie pozitívnej klímy a zdravých vzťahov v triede, nenásilnej vzájomnej komunikácie pocitov a potrieb, riešenie žiackych konfliktov, sledovanie pokroku žiakov, udržiavanie motivácie, rozvoj prosociálneho správania a empatie, kongruencie, kariérového poradenstva. Realizuje ju v triede každý pedagogický zamestnanec aktívnou spoluprácou so školským podporným tímom školy, v kooperácii so zákonným zástupcom žiaka.
Triedny učiteľ je kľúčovým pilierom 1. stupňa podpornej úrovne. Počas výchovno-vzdelávacej činnosti primárne zodpovedá za koordináciu činností na podporu budovania pozitívnej klímy triedy, riešenie žiackych konfliktov, vytváranie zdravých vzťahov, identifikáciu potrieb, prekážok a rizík, tiež hľadanie zdrojov na ich riešenie.
Podporná úroveň 2. stupňa je poskytovaná v školskom prostredí žiaka. Podpora žiaka prebieha počas jeho výchovno-vzdelávacej činnosti v triede i mimo triedy, resp. po vyučovaní. Zabezpečujú ju členovia ŠPT v spolupráci s pedagogickými zamestnancami školy či zamestnancami zariadení poradenstva a prevencie.