Počas dopoludnia žiaci spolu s učiteľmi a majstrami odborného výcviku čítali úryvky zo svetoznámych detektívok súčasných autorov. Potom sa žiaci mohli sami zahrať na detektívov pri riešení logických hádaniek. Museli získať a vyhodnotiť informácie o autoroch a detektívoch z tradičnej policajnej nástenky. A najviac sa zapotili pri lúštení zašifrovaného textu, ktorý v sebe ukrýval výrok Agathy Christie: „Najdôležitejší recept na dobrú detektívku je: detektív nesmie nikdy vedieť viac ako čitateľ.“
Najlepšími detektívmi sa stali triedy II.NSD, III.MEO a I. MEO.
Tieto príjemné chvíle sme si užívali pri ochutnávaní rôznych druhov čokolád alebo pri popíjaní horúcej čokolády uvarenej priamo v čitárni knižnice.
Čokoláda sa tisícročia konzumovala ako nápoj, ktorý sa však vôbec nepodobal na sladkú horúcu čokoládu, akú sme pili dnes. Nápoj pozostával z rozdrvených kakaových bôbov, vody a kukuričnej múky a dochucoval sa vanilkou, čili aj voňavými kvetmi.
Horúca čokoláda má svoje osobité čaro nielen pre jej dokonalú chuť, ale aj vôňu. Viacerých z vás rozohriala a priniesla atmosféru vianočnej pohody. Na Vianoce si ešte chvíľku počkáme, ale ak si ju chcete dopriať v pohodlí svojho domova a veľmi vám chutila tá „naša“, určite vyskúšajte recept, ktorý sme použili na jej výrobu.
Suroviny: 300ml smotana na varenie, 300 ml plnotučného mlieka,100 g horkej čokolády.
Výrobný postup: Necháme zovrieť smotanu na varenie, vložíme do nej na kocky polámanú čokoládu, počkáme 1 minútu, miešame, necháme vrieť . Keď začne hustnúť, povaríme 1 - 2 minúty a postupne pridáme mlieko. Necháme zovrieť a podávame ozdobené škoricou alebo šľahačkou.
V stredoveku bola horúca čokoláda považovaná za to najlepšie afrodiziakum. Dnešní lekári charakterizujú jej výživné a liečivé účinky tak, že priaznivo pôsobí na srdce, zvyšuje cirkuláciu krvi a má antidepresívne účinky.
Ak by sme mali jednoducho zhodnotiť dnešný deň v knižnici, povedali by sme, že sme urobili dobre nielen pre telo, ale aj pre dušu.