• KOŽAZ

• V dňoch od 27.- 29.5.2024 sa žiaci z tried III.MEO, III.KTA a II.POS zúčastnili Kurzu ochrany života a zdravia. Celý kurz sa uskutočnil dennou formou v blízkosti mesta Sabinov pod vedením inštruktorov: L. Višňovský, M. Angelovič, M.Bednár, M. Matija.

Prvý deň žiaci navštívili výhliadkovú vežu nad mestom Sabinov, kde si zopakovali vedomosti a zručnosti, ktoré nadobudli počas účelových cvičení v prvých dvoch školských rokoch. Druhý deň žiaci trávili pri výdatnom prameni nad zaniknutými kúpeľmi Švabľovka. Posledný deň žiaci absolvovali pešiu túru nad obec Drienica ku bývalému kameňolomu. Tí odvážnejší, vystúpili feratou-zaistenou cestou aj na vrchol kameňolomu , odkiaľ je krásny výhľad do doliny. Počas celého kurzu nám prialo počasie a vládla priateľská atmosféra.

Veríme, že aj tento kurz dal žiakom do života veľa užitočných vedomostí a zručností

• Nebuď fejker 2024

• V našej škole sme vytvorili jedinečný výrobok na tému „Duševné vlastníctvo všade okolo nás“ pre súťaž Nebuď fejker 2024. Tento výnimočný výtvor sme nazvali Strom aktivít. Toto dielko má podobu štylizovaného listnatého stromu a je vytvorené z kovového odpadu, ktorý vzniká pri praktickom vyučovaní v dielňach odborného výcviku. Náš Strom aktivít symbolizuje kreativitu žiakov a učiteľov školy a je možné ho využiť viacúčelovo pri rôznych aktivitách počas školského roka. Strom aktivít slúži ako interaktívna platforma, pomocou ktorej môžu naši žiaci propagovať svoje výrobky, môžu vyjadrovať svoje názory na aktuálne dianie, formou obrázkov, textov, citátov a odkazov môžu informovať o aktivitách, ktoré vykonávajú počas rôznych období v škole.

Tento strom má široké možnosti využitia, napr. Marec - mesiac kníh, Moja obľúbená kniha,  Deň Zeme, zážitky zo školského výletu, zdravá výživa... Študenti Peter Marcinko, Matúš Petrík a Kristián Giňa pod vedením majstra odborného výcviku Antona Konečného spojili svoje schopnosti a nadšenie, aby vytvorili tento zaujímavý výrobok.

Strom aktivít nie je len prostriedkom na zdieľanie informácií, ale aj nástrojom na podporu tvorivosti, spolupráce a komunikácie medzi študentmi. Očakávame, že sa na tento strom budú pridávať nové a zaujímavé aktivity, čím sa posilní pocit spolupatričnosti a zdieľania v našej škole. Je to skutočné nóvum, ktoré demonštruje, že kreativita nemá žiadne hranice.

Peter Marcinko, Matúš Petrík, Kristián Giňa a majster Anton Konečný vytvorili aj ďalší výrobok, a to  Stojan na časopisy. Opäť využili nepotrebný kovový odpad, ktorému vdýchli život pomocou netradičného tvaru a moderného dizajnu. Stojan je súčasťou oddychovej časti Triedy pre 21. storočie (učebňa č. 224) a slúži na odkladanie odborných a mládežníckych časopisov s cieľom podpory čítania a čitateľskej gramotnosti.

Autormi Vázy zvukov je žiak Ján Kalaš a majster odborného výcviku Milan Matija. Vázu vytvorili z kovového materiálu, ktorý žiaci bežne používajú a pracujú s ním na praktickom vyučovaní, ale tentoraz bol použitý pri tvorbe umeleckého produktu.  Výsledkom je váza s tromi nožičkami, v ktorej sú naaranžované konáre, na ktorých visia kovové platne rôzneho priemeru, hrúbky a materiálu. Tie pri dotyku alebo vo vetre vydávajú zvonivý, uchu lahodiaci zvuk. Využitie tejto vázy je možné napr. v exteriéri školy alebo v interiéri školy tried, pretože pomáha vytvárať príjemnú atmosféru nežných zvukov.

Tieto výrobky sme odoslali do Úradu priemyselného vlastníctva SR so sídlom v Banskej Bystrici, kde budú vystavené. Držíme našim žiakom palce, aby sa dobre umiestnili, a tak získali aj pekné ceny.

• 3D tlač - 6. ročník - školské kolo

• Hlavným cieľom súťažnej práce v školskom kole bolo vytvoriť trojrozmerný model šachových figúrok.

Výsledky školského kola:

1. miesto: Adam K., Sebastián S.

3. miesto: Daniel H.

Výhercom srdečne blahoželáme!

• Výstava fotografií

• Žiaci I.TOK sa zúčastnili dňa 23.mája 2024 výstavy fotografií z návštevy pápeža Františka na Slovensku, ktorá sa konala v priestoroch Galérie Mikuláša Klimčáka v Ľutine. Výstavu tvorilo 66 veľkoformátových fotografií, ktoré dokumentujú najdôležitejšie momenty z návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku v roku 2021.

O jej vytvorenie sa zaslúžilo trinásť členov spoločenstva kresťanských fotografov, ktorí dokumentovali nielen priebeh návštevy, ale aj sprievodný program, prípravy a prácu dobrovoľníkov, ako aj ďakovnú púť Slovákov vo Vatikáne. Prvoradým cieľom výstavy je evanjelizácia obrazom a sprostredkovanie neopakovateľných momentov viery a vzťahu človeka k Bohu.

Výstava našich žiakov veľmi zaujala a už sa tešia na ďalšiu podobnú akciu.

• Matematický klokan – výsledky

• Do súťaže s názvom Matematický klokan sa zapojila aj naša škola. Súťaž prebehla v 1571 školách a súťažné testy riešilo 72 715 súťažiacich. Päť percent súťažiacich riešilo súťaž online,  ostatní, tak ako my, iba papierovo.

Sme hrdí na žiaka Samuela Molčana z I.MEO, ktorý sa umiestnil v 1. pätine, a tak predbehol aspoň 80% súťažiacich vo svojom rebríčku. Ďalej na žiaka Markusa Ozimného (I.MEO) a Martina Rabatina (II.MEO), ktorí sa umiestnili v druhej a tretej pätine. Srdečne blahoželáme!

• SNP 16,
        083 01 Sabinov