• Medzinárodný deň čokolády

•

Mliečna, horká, oriešková, s náplňami, s kúskami ovocia či s príchuťou slaného karamelu. Čokoláda dnes existuje v rôznych podobách a každý si môže prísť na svoje. Zrejme vás poteší, ak vám prezradíme, že čokoládových sviatkov je viac. Americká národná asociácia rozlišuje štyri:

• Medzinárodný deň čokolády (13. september),
          • Deň čokolády (28. október),
          • Svetový deň čokolády (7. júl),
          • Deň čokoládových cukroviniek (28. december).

Pokiaľ aj vám jej chuť učarovala a hľadáte akúkoľvek zámienku, aby ste si ju mohli dopriať, nezabudnite s nami dnes, 13. septembra osláviť Medzinárodný deň čokolády!

My, II.NSD spolu s p. učiteľkou Skladanou a p. zástupcom Mišenkom,  sme túto oslavu začali návštevou Nestville Chocolate v obci Hniezdne na severe Spiša. Počas prezentácie sme sa dozvedeli veľa zaujímavých faktov z histórie, o spracovaní čokoládových bôbov, ich pražení, drvení, mletí,  ako aj o  konšovaní, temperovaní či formovaní a balení čokolády.

Čokoláda ponúka neuveriteľne bohatú škálu vôní a chutí. Pri jej degustácii sme si vyskúšali senzorické posudzovanie čokolády, ale najviac sme sa tešili na jej chuť, aj keď určiť, či je čokoláda svieža, kvetinová, ovocná, orechová, korenistá, zemitá  či dymová, bolo naozaj veľmi ťažké, pretože čokoláda má vyše 400 identifikovateľných príchutí a aróm.

Vyskúšali sme si aj prípravu profesionálne vyzerajúcich čokoládových tabuliek, ktoré sme mohli podľa svojej ľubovôle ochutiť rôznymi chuťovými prísadami a potešiť nimi svojich blízkych. Darujeme im tak aj kúsok zdravia, pretože je dokázané, že čokoláda znižuje krvný tlak, má povzbudzujúci vplyv na činnosť mozgu, zlepšuje pozornosť, zaháňa pocit únavy, stimuluje výkon svalov a flavonoidy pôsobia ako antioxidanty.

A čím si ešte môžeme spestriť čokoládové dni? Napríklad netradičnou čokoládovou príchuťou (chilli, slanina...) alebo čokoládovým fondue v kruhu svojich blízkych. Prajeme príjemné a bezpečné maškrtenie – samozrejme s mierou :-).

• Slávnostné otvorenie školského roka 2023/2024

• Dňa 4.9.2023 sa uskutočnilo na pôde Spojenej školy, SNP 16 v Sabinove slávnostné otvorenie školského roka 2023/2024. Študentom prajeme veľa zdravia a úspechov v štúdiu.

• Krásne prázdniny

• Voda, more, slnko, príroda - prázdniny...

Slnečné a zážitkami naplnené letné prázdniny vám želá vedenie školy, Vaši učitelia a majstri OV.

• Náučná plavba loďou Bohemia na Domaši

• V roku 2019 sa loď Bohemia vydala na strastiplnú  cestu z Prahy na Domašu dlhú viac ako 3 500 km. Preplávala stovkami miest a obcí cez 7 štátov Európy, aby zakotvila na Domaši, kde dnes robí radosť miestnym aj turistom.

Počas náučnej plavby touto loďou sa aj študenti III. MEO mali možnosť dozvedieť množstvo informácií o histórii vodného diela Domaša v kontexte doby, ako aj o vízii rekreačnej oblasti na najbližšie roky. Plavba trvala približne 1 hodinu a 15 minút, počas ktorých sme obdivovali krásu vodného diela i okolitej prírody.