Deň bezpečného internetu, ktorý sa každoročne oslavuje druhý utorok vo februári a je venovaný podpore bezpečného a zodpovedného používania online technológií, najmä medzi deťmi a mladými ľuďmi, vznikol z iniciatívy organizácie Insafe a od svojho vzniku v roku 2004 sa rozšíril do viac ako 170 krajín sveta.
Tento rok sa trieda I.MEA spolu s triednou učiteľkou zapojili do 22. ročníka súťaže s tematickým zameraním Buď v online pohode. Digitálnu rovnováhu podporili odložením mobilných telefónov do „bezpečnej krabičky“, do ktorej sa zapojila polovica žiakov a takmer pätina z nich vydržala bez mobilu počas celého vyučovania. V rámci aktivity žiaci vyplnili dotazník, pozreli si motivačné videá a zamysleli sa nad vlastnými návykmi pri používaní mobilných zariadení.
Nástup digitálnej éry nám ponúka nekonečné množstvo informácií, zábavy a prepojenie s celým svetom. V tejto súvislosti vzniká otázka, koľko času trávime naozaj online. Štúdie naznačujú, že priemerná dĺžka takéhoto času sa výrazne zvyšuje. Na našej vzorke žiakov z triedy I.MEA sme z dotazníka zistili, že priemerný čas strávený online je 7,5 hod., 25 percent žiakov pripúšťa, že sú závislí na mobile, viac ako polovica z nich si myslí, že na sociálnych sieťach zdieľa skutočný obraz o sebe a najviac času trávi na mobile večer. Viac ako 60 percent z nich čas strávený online považuje za skutočne užitočný, pričom najčastejšie využívané aplikácie sú Messenger, Facebook, TikTok a YouTube.
Na webovej stránke Centra vedecko-technických informácií nájdete výskumnú úlohu Používanie internetu a riziká spojené u žiakov základných a stredných škôl, vypracovanú v roku 2024 Mgr. Máriou Jankovou. Je čas zamyslieť sa a robiť kroky k tomu, aby žiaci bezpečne a zodpovedne využívali internet, boli si vedomí jeho rizík a vedeli sa chrániť pred negatívnymi vplyvmi online prostredia. Na tomto procese by sa mali aktívne podieľať nielen výchovno-vzdelávacie inštitúcie, ale aj rodičia, ktorí zohrávajú kľúčovú úlohu pri formovaní správnych návykov a digitálnej gramotnosti detí. Spoločným úsilím môžeme nielen vytvoriť bezpečnejšie online prostredie pre mladú generáciu, ale ich aj pripraviť na život v digitálnej dobe – aby si uvedomovali možné hrozby, dokázali im čeliť a primerane svojim schopnostiam na ne poukázať.