na našej škole v školskom roku 2021/2022
autoopravár 2487 H (01 - mechanik)
kuchár 6445 H
technicko-administratívny pracovník 6475 H
obrábač kovov 2433 H
na našej škole v školskom roku 2021/2022
autoopravár 2487 H (01 - mechanik)
kuchár 6445 H
technicko-administratívny pracovník 6475 H
obrábač kovov 2433 H
na našej škole v školskom roku 2021/2022
mechanik elektrotechnik 2697 K
operátor drevárskej a nábytkárskej výroby 3341 K
Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Štátny pedagogický ústav vyhlásili súťaž Európsky deň jazykov 2020 v našej škole.
Jednotlivé školy mohli prostredníctvom svojich projektov kreatívnym spôsobom vyzdvihnúť význam učenia sa jazykov a podporiť u žiakov rozvoj jazykovej i kultúrnej rozmanitosti a interkultúrneho porozumenia.
Z celkového počtu 282 denných študentov na našej škole je 134 rómskych žiakov. Zloženie všetkých tried je teda rôznorodé a tým nevyhnutne dochádza k stretu oboch kultúr a z nich vyplývajúceho správania sa. Okrem anglického, nemeckého a ruského jazyka, je teda na hodinách a počas prestávok na chodbách počuť aj rómštinu. Snažili sme sa preto v rámci tohto projektu nájsť pomyselné „kultúrne spojivko“, ktoré by obe kultúry zblížilo a pomohlo uvedomiť si, že všetci čerpáme z jedného kultúrneho dedičstva. Siahli sme preto po slovenskej klasike a vybrali sme dielo Andreja Sládkoviča: Marína. Ako podklad nám slúžila „Čítanka pre 1. ročník gymnázií a stredných škôl“ (Zdroj: Hnátová, N. a kol. 1994. Čítanka pre 1. ročník gymnázií a stredných škôl. Bratislava: LITERA, 1994. 391 s. ISBN 80-85452-35-9), kde sa nachádza úryvok vyššie spomenutej, najdlhšej ľúbostnej básne na svete. Našou snahou bolo nielen verše doslovne preložiť, ale dbať aj na umeleckú stránku prekladu – zachovanie rýmov a frázovania v rómštine. Ide vyslovene o študentskú prácu, nevieme, či sa už niekto pokúsil preložiť Marínu do rómskeho jazyka.
Spomínaný preklad plánujú využiť aj učitelia slovenského jazyka a literatúry na svojich hodinách, aby lepšie sprístupnili dané literárne dielo aj rómskym študentom v ich rodnom jazyku a tak pomohli lepšie porozumieť tomuto dielu. Snažili sme sa, aby tento preklad mohol prispieť k posilneniu rómskeho povedomia a interkultúrnemu porozumeniu v podmienkach strednej školy. Vybrali sme pre Vás ukážku dvoch najznámejších strof.
1
Ja sladké túžby, túžby po kráse
spievam peknotou nadšený,
a v tomto duše mojej ohlase
svet môj je celý zavrený;
z výsosti Tatier ona mi svieti,
ona mi z ohňov nebeských letí,
ona mi svety pohýna;
ona mi kýva zo sto životov:
No centrom, živlom, nebom, jednotou
krás mojich moja Marína!
Mire gula lava, lava palo šukariben gilavav radišahoga,
andre miri duša, miri cali luma hini pari.
Andalo bare Tatry joj mange švicinel, joj mange andale jak lecinel,
joj man pre kady luma likerel,
joj mange mavinel andalo deš dživipena.
No, miro dživipen , nebos, miri luma, sal ča tu jek, miri šukar Marino.
41
Možno mi tvojich úst sa odrieknuť,
možno mi ruku nedostať
možno mi v diaľky žiaľne utieknuť,
možno mi nemilým ostať,
možno mi ústam smädom umierať,
možno mi žialiť v samote,
možno mi život v púšťach zavierať,
možno mi nežiť v živote,
možno mi seba samého zhubiť:-
nemožno mi ťa neľúbiť!
Šhaj me tire vušta čumidav,
šhaj me tire vasta nachudav,
šhaj me dureder denašav,
šhaj me radišagoha ačuvav,
šhaj me vuštendar merav,
šhaj me mange rovav,
šhaj me mange o dživipen andro mali zakerav,
šhaj me mange nadžadiľom,
šhaj me man korkoro murdadžom,
no našti tu tme tut nakamav!
Radka Peštová, František Bilý
študenti III. KTA Spojenej školy v Sabinove
12. november 2020 sa niesol v znamení reportáže pre Magazín PSK. Viacerí vyučujúci, ktorí majú vo svojich triedach študentov z marginalizovaných skupín, realizovali online hodiny z priestorov Spojenej školy, SNP 16 v Sabinove, pričom krátko zhodnotili realizáciu dištančného vzdelávania. Online výučba reflektovala skutočné podmienky i participáciu študentov, ktorí sa tomuto oživeniu online hodiny potešili.
Opäť sa zatvorili brány škôl a my sme nabehli na dištančné vzdelávanie. Pomocou aplikácie zoom sa stretávame na hodinách. Keďže mesiac november je u nás v škole spojený s akciou Čitateľský maratón a nechceli sme o neho prísť ani tento rok, p.uč. Ladičová ho zorganizovala online. Všetci sme z pohodlia svojich domovov v utorok 3.11. zasadli pred monitor počítača a pustili sa do čítania. Aktívne sa do čítania zapojilo 71 žiakov a 8 učiteľov.
Žiaci, ktorým sme nemohli doručiť študijné materiály, si ich môžu vyzdvihnúť na vrátnici školy v čase
od 8:00 do 13:00 v pracovných dňoch.
Súťaž 3D tlač pre stredoškolákov je celoslovenská súťažná prehliadka záujmovej činnosti, tvorivosti, vedomostí a zručností detí a mládeže v oblasti 3D modelovania, spracovania modelov a následnej 3D tlači objektov. Našu školu, po úspešnom školskom a okresnom kole, reprezentoval v tejto súťaži Matúš Falat, študent III.MEA. Súťažná práca pozostávala z troch úloh: prvou bolo vytvorenie trojrozmerného modelu v 3D (CAD) programe, druhou bola príprava modelu na tlač a treťou, bonusovou úlohou, bolo zhotovenie modelu stíhačky F16-C na základe technickej špecifikácie. Matúšovi ďakujeme za účasť a pekné 7. miesto a prajeme mu veľa úspechov v oblasti 3D modelovania.
Powered by aSc EduPage