• William Shakespeare

• bol významný anglický spisovateľ, dramatik a herec.

Azda najslávnejšia zbierka sonetov všetkých čias, vydaná pod názvom Shake-Speares Sonnets  sa zapáčila aj žiakom I.MEO triedy a na hodine Sjl spolu s p.uč. Ladičovou vytvorili krásne projekty, ktoré s kúskom odvahy odprezentovali spolužiakom. Nikomu sa nechcelo veriť, že tieto verše majú vyše štyristo rokov.

• Olympijský deň

• Olympijský deň je oslavou olympizmu, životnej filozofie, oslavujúcej a vyvážene spájajúcej telesnú zdatnosť, vôľu a ducha. Spája šport s kultúrou a výchovou a snaží sa o utvorenie spôsobu života, založeného na radosti z vynaloženého úsilia, výchovnej hodnote dobrého príkladu a na rešpektovaní základných etických princípov.

Aj preto sa do tohto projektu zapojili pedagogickí zamestnanci a žiaci našej školy. V stredu 17.5.2023 odohrali Florbalový zápas, ktorý sa celý čas niesol v duchu Fair play. Z víťazstva sa tešilo družstvo pedagogických zamestnancov, ktorí zdolali žiakov rozdielom troch gólov s konečným výsledkom 13:10. Všetkým zúčastneným ďakujeme za predvedené výkony a tešíme sa na ďalšie spoločné športové aktivity.

• Oznam

• Zajtra, t. j. 18. mája 2023 bude na našej škole prebiehať zbierka MODRÝ GOMBÍK UNICEF 2023.

VÝNOS ZBIERKY MODRÝ GOMBÍK 2023 BUDE VENOVANÝ NA PROGRAMY DUŠEVNÉHO ZDRAVIA PRE DETI VO SVETE AJ NA SLOVENSKU.

Podporiť zbierku môžete dobrovoľným príspevkom do pokladničky, zaslaním SMS v tvare MODRY GOMBIK na číslo 844 (1 SMS = 3 €) alebo cez www.modrygombik.sk.

Za Váš dobrý skutok veľmi pekne ďakujeme.

Video https://www.youtube.com/watch?v=l1Yq0NeM0zg

• Básnici z III.MEO

• Na kubistických a dadaistických básnikov sa na hodinách Slovenského jazyka a literatúry zmenili žiaci III.MEO triedy spolu s p. uč. Ladičovou a vytvorili básne hodné umelcov týchto hnutí.

Kubizmus je avantgardné umelecké hnutie. Princíp kubizmu spočíva v jeho priestorovej koncepcii a pohľadu na realitu z viacerých uhlov naraz. Kubizmus literatúru príliš neoslovil, preto vzniklo veľmi málo diel spojených s týmto hnutím. Pre kubistické básne nie je rozhodujúci význam ani melodickosť, ale obraz, básne kubistov sú netradičné z hľadiska svojho tvaru (často tvorili z písmen obrazce, ktoré boli vo vzťahu k danej básni). Dôraz sa kladie na dynamiku a fantáziu.

Dadaizmus je avantgardné umelecké hnutie. Dadaisti žiadali zrušenie konvencií, presadzovali návrat k spontánnosti a novosť, namiesto uhladenosti a klišé.

Umelecké dielo ako dielo náhody (báseň ako zhluk náhodne usporiadaných slov), namiesto hlbokomyseľných myšlienok.

Dadaisti spochybňovali jazyk, logickosť, princíp zhodnosti.

• Armwrestling Cup

• 11. 5. 2023 sa žiaci našej školy zúčastnili súťaže v pretláčaní pravou rukou Armwrestling Cup Gymnázium Lipany. Úspešní boli dvaja žiaci. V kategórii do 65 kg Kamil B. z triedy II. MEO obsadil 1. miesto a v kategórii nad 85 kg Alex K. z triedy I.MEO 3. miesto.

• Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky

•

• Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky prebiehala na našej škole 2 - 3. 5. 2023 v maturitných odboroch:

• mechanik elektrotechnik 2697 K   zameranie: informačné technológie, autoelektronika,                                                                                                         spotrebná technika

• operátor drevárskej a nábytkárskej výroby 3341 K - duálne vzdelávanie

• spoločné stravovanie 6421 L

• dopravná prevádzka 3757 L

• drevárska a nábytkárska výroba 3347 L

• mechanik elektrotechnik 2697 N

• podnikanie v remeslách a službách 6403 L 00

• Deň tanca a hudby

• Mať pocit hrdosti na to, odkiaľ som, aký som a kam patrím, by mal cítiť každý z nás.

Rómska kultúra a tradície tvoria neoddeliteľnú súčasť kultúrneho dedičstva Slovenska, preto sme sa aj my na škole rozhodli zrealizovať podujatie s názvom „Deň tanca a hudby“ a ukázať všetkým talent našich žiakov.

Dňa 27.4.2023 naši žiaci pod vedením Mgr. Marianny Hardoňovej predstavili históriu a súčasnosť rómskej kultúry prostredníctvom hudby a tanca. Aulou školy zneli piesne v podaní talentovanej žiačky Sandry G a Lukáša F., ktorých sprevádzal Dominik G. hrou na hudobný nástroj „kachon“. Tanec na pódiu predviedli aj šikovní žiaci a žiačky z tried I.KTA, II. KTA, III. KTA, I.NRS, II. NRS a II.MEO. Celá atmosféra podujatia bola dotvorená aj tematickými kulisami, o ktoré sa postarala pani učiteľka Mgr. Katarína Skladaná.

Pri tanci a hudbe sme rýchlo vyhladli, preto majsterky Bc. Slávka Hmeľárová, Mgr. Mária Mačeková a Bc. Mária Sontágová pripravili so svojimi žiačkami ochutnávku tradičnej rómskej kuchyne pre učiteľov, majstrov a žiakov školy.

Mohli sme ochutnať tradičnú góju, pašváre či marikľu. Za zapožičanie kostýmov ďakujeme aj Základnej škole v Jarovniciach 192.

Zároveň by sme chceli predstaviť tanečnú skupinu ROMANO JILE - Rómske srdcia, ktorá vznikla aj vďaka tomuto podujatiu a už teraz sa tešíme na jej ďalšie pôsobenie.

Veríme, že táto akcia sa všetkým páčila a talent našich žiakov budeme prezentovať aj v budúcnosti, už teraz sa tešíme na ďalšie kultúrne a hudobné podujatia.