• Básnici z III.MEO

• Na kubistických a dadaistických básnikov sa na hodinách Slovenského jazyka a literatúry zmenili žiaci III.MEO triedy spolu s p. uč. Ladičovou a vytvorili básne hodné umelcov týchto hnutí.

Kubizmus je avantgardné umelecké hnutie. Princíp kubizmu spočíva v jeho priestorovej koncepcii a pohľadu na realitu z viacerých uhlov naraz. Kubizmus literatúru príliš neoslovil, preto vzniklo veľmi málo diel spojených s týmto hnutím. Pre kubistické básne nie je rozhodujúci význam ani melodickosť, ale obraz, básne kubistov sú netradičné z hľadiska svojho tvaru (často tvorili z písmen obrazce, ktoré boli vo vzťahu k danej básni). Dôraz sa kladie na dynamiku a fantáziu.

Dadaizmus je avantgardné umelecké hnutie. Dadaisti žiadali zrušenie konvencií, presadzovali návrat k spontánnosti a novosť, namiesto uhladenosti a klišé.

Umelecké dielo ako dielo náhody (báseň ako zhluk náhodne usporiadaných slov), namiesto hlbokomyseľných myšlienok.

Dadaisti spochybňovali jazyk, logickosť, princíp zhodnosti.

• Armwrestling Cup

• 11. 5. 2023 sa žiaci našej školy zúčastnili súťaže v pretláčaní pravou rukou Armwrestling Cup Gymnázium Lipany. Úspešní boli dvaja žiaci. V kategórii do 65 kg Kamil B. z triedy II. MEO obsadil 1. miesto a v kategórii nad 85 kg Alex K. z triedy I.MEO 3. miesto.

• Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky

•

• Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky prebiehala na našej škole 2 - 3. 5. 2023 v maturitných odboroch:

• mechanik elektrotechnik 2697 K   zameranie: informačné technológie, autoelektronika,                                                                                                         spotrebná technika

• operátor drevárskej a nábytkárskej výroby 3341 K - duálne vzdelávanie

• spoločné stravovanie 6421 L

• dopravná prevádzka 3757 L

• drevárska a nábytkárska výroba 3347 L

• mechanik elektrotechnik 2697 N

• podnikanie v remeslách a službách 6403 L 00

• Deň tanca a hudby

• Mať pocit hrdosti na to, odkiaľ som, aký som a kam patrím, by mal cítiť každý z nás.

Rómska kultúra a tradície tvoria neoddeliteľnú súčasť kultúrneho dedičstva Slovenska, preto sme sa aj my na škole rozhodli zrealizovať podujatie s názvom „Deň tanca a hudby“ a ukázať všetkým talent našich žiakov.

Dňa 27.4.2023 naši žiaci pod vedením Mgr. Marianny Hardoňovej predstavili históriu a súčasnosť rómskej kultúry prostredníctvom hudby a tanca. Aulou školy zneli piesne v podaní talentovanej žiačky Sandry G a Lukáša F., ktorých sprevádzal Dominik G. hrou na hudobný nástroj „kachon“. Tanec na pódiu predviedli aj šikovní žiaci a žiačky z tried I.KTA, II. KTA, III. KTA, I.NRS, II. NRS a II.MEO. Celá atmosféra podujatia bola dotvorená aj tematickými kulisami, o ktoré sa postarala pani učiteľka Mgr. Katarína Skladaná.

Pri tanci a hudbe sme rýchlo vyhladli, preto majsterky Bc. Slávka Hmeľárová, Mgr. Mária Mačeková a Bc. Mária Sontágová pripravili so svojimi žiačkami ochutnávku tradičnej rómskej kuchyne pre učiteľov, majstrov a žiakov školy.

Mohli sme ochutnať tradičnú góju, pašváre či marikľu. Za zapožičanie kostýmov ďakujeme aj Základnej škole v Jarovniciach 192.

Zároveň by sme chceli predstaviť tanečnú skupinu ROMANO JILE - Rómske srdcia, ktorá vznikla aj vďaka tomuto podujatiu a už teraz sa tešíme na jej ďalšie pôsobenie.

Veríme, že táto akcia sa všetkým páčila a talent našich žiakov budeme prezentovať aj v budúcnosti, už teraz sa tešíme na ďalšie kultúrne a hudobné podujatia.

• Deň Zeme

• Už 53 rokov si 22. apríla ľudia na celom svete rôznymi aktivitami pripomínajú Deň Zeme. Cieľom tohto environmentálneho sviatku je upriamiť našu pozornosť na ochranu životného prostredia a zvýšenie povedomia o klimatickej kríze. Motto tohtoročného Dňa Zeme znie: Investujte do našej planéty.

A tak sme začali investovať  do nášho „mikrosveta“ aj my študenti, majstri a učitelia Spojenej školy v Sabinove.

Týždeň Aktivít Dňa Zeme zahŕňal široké spektrum činností. V teoretickej časti sme zorganizovali prednášky o stave životného prostredia, elektroodpade, účinnosti svietidiel a obnoviteľných zdrojoch energie a kvízy o environmentálnych pojmoch. Praktická časť bola venovaná výpočtu uhlíkovej stopy, metódam výpočtov výkonu a ukážke postavenej fotovoltaickej elektrárne na budove školy. Vysádzaním  a presádzaním kvetov, úpravou a čistením okolia sme prispeli k estetizácii priestorov a areálu školy. Po prednáške o ochrane čmeliaka zemného sme vyrobili čmelín a hotel pre užitočný hmyz. Na odbornom výcviku sme vysiali semená byliniek, ktoré v budúcnosti použijeme pri príprave jedál. Zároveň sme formou upcyklácie materiálov vytvorili nové úžitkové predmety i umelecké dielka, ktoré sa stali súčasťou novovytvoreného ekokútika.

Zainvestovali sme do nášho okolia s nadšením a radosťou, lebo ako vieme, Zem nededíme po našich predkoch, ale požičiavame si ju od našich detí.

• Týždeň aktivít Dňa Zeme na Spojenej škole v Sabinove

•             Kedysi človek bojoval s prírodou, aby prežil. Dnes musíme bojovať za to, aby prežila príroda.

Počas týždňa aktivít Dňa Zeme na Spojenej škole v Sabinove sa aj študenti III. MEO a I. MEO zapojili do tejto výnimočnej akcie prostredníctvom presádzania starých stromčekov a sadenia nových trvaliek, ktoré teraz zdobia vstupný areál školy.

Veríme, že sme aspoň týmto malým gestom pomohli prírode znova sa nadýchnuť.